Odpowiednie żywienie zwierząt hodowlanych jest bardzo istotne. Dostarczanie im do organizmu wartościowych składników odżywczych sprawia, że osobniki są dorodne oraz cieszą się dobrym zdrowiem. Dziś wielu hodowców w diecie swych zwierząt uwzględnia DDGS kukurydziany. Czym się charakteryzuje ta karma oraz jakie posiada składniki odżywcze?
DDGS kukurydziany – istotne zalety
Z roku na rok produkt ten cieszy się coraz większą popularnością. Jest on nabywany przede wszystkim przez tych hodowców, którym zależy na prawidłowym odżywianiu zwierząt. Suszony wywar z kukurydzy powstaje z ziaren tej rośliny podczas produkcji etanolu.
Wykorzystywanie w rolnictwie suszonego wywaru kukurydzy jest bardzo korzystne. Dzięki temu zostaje w dużej mierze odciążone środowisko naturalne od produktów ubocznych, które to pochodzącą z przetwórstwa. Jest to dobry sposób na naturalną utylizację. To nie jedyna zaleta wykorzystania wywaru kukurydzianego w gospodarstwach rolniczych. Jest to bowiem bardzo wartościowy pokarm, który można wdrożyć do diety wielu zwierząt hodowlanych.
Ziarna kukurydzy a produkcja suszonego wywaru
W obecnym czasie pod względem produkcji bioetanolu kukurydza jest zaliczana do najwydajniejszych zbóż. Z jednej tony można wytworzyć aż 400 litrów etanolu, 320 kilogramów CO2 oraz ceną karmę dla zwierząt w postaci suszonego wywaru kukurydzianego.
Obecnie w ciągu roku w USA jest produkowane około 3,5 mln wywaru kukurydzianego, który to w 80 procentach jest wykorzystywany w żywieniu zwierząt.
W Polsce na rynku rolniczym produkt ten można znaleźć w poszczególnych mieszankach paszowych oraz jako cenny dla zdrowia wielu zwierząt substytut śrutu wysokobiałkowego. Suszony wywar z kukurydzy posiada znacznie wyższy udział składników pokarmowych w porównaniu z surowymi ziarnami tej rośliny.
Suszony wywar kukurydziany – cenna karma dla wielu zwierząt
Produkt ten jest powszechnie dostępny na rynku rolniczym i jest bardzo chętnie nabywany przez wielu świadomych hodowców, którzy dbają o prawidłowe żywienie swych zwierząt. Zawiera on w składzie:
- białko
- niacynę
- witaminy z grupy B.
Suszony wywar kukurydziany jest także wartościowym źródłem składników mineralnych. Zawiera on:
- związki fosforowe
- siarkę
- substancje biologicznie czynne
- olej kukurydziany z zawartością kwasu linolowego
Suszony wywar kukurydziany jest polecany dla bydła drobiu oraz trzody chlewnej.
Wywar kukurydziany a witalność i zdrowie krów
DDGS zawiera w swoim składzie dużo białka, którego dostarczanie w odpowiednich proporcjach jest ważne w przypadku wysokowydajnych krów w okresie wczesnej laktacji. Nierozkładalne w żwaczu tych zwierząt białko przechodzi do poszczególnych odcinków układu pokarmowego w których to tworzą się aminokwasy wchłaniane następnie przez jelita.
Spożywanie przez bydło suchego wywaru kukurydzianego chroni je od wielu poważnych chorób metabolicznych. Z kolei w wytwarzanym mleku znacznie zwiększa się ilość tłuszczu oraz białka. Dzięki temu nabiał ten jest bardzo wartościowy.
Suszony wywar kukurydziany posiada w swoim składzie drożdże, co w dużym stopniu wpływa korzystnie na smak paszy. Dzięki temu jest ona bardzo chętnie spożywana przez zwierzęta.
Ta wartościowa karma jest również jest źródłem tłuszczu i włókna. Wdrożenie jej do diety zwierząt wpływa zatem pozytywnie na poprawę procesów trawiennych i wzrost kwasowości w jelitach. W przewodach pokarmowych zwierząt karmionych suchym wywarem kukurydzianym nie tworzą się bakterie chorobotwórcze. Karmę tę można częściowo lub całkowicie zastąpić każdą paszę treściwą oraz objętościową.