Przemysł jest gałęzią która wymaga stosowania bardzo wielu odpowiednio dopasowanych produktów. Szczególnie w tych dziedzinach, które zaliczane są do tak zwanego przemysłu ciężkiego kładzie się duży nacisk na odpowiednie dopasowanie nie tylko produktów ale także materiałów z jakich są wykonywane. W wielu sytuacjach stosowane są odpowiednio dobrane stopy różnych materiałów, które spełniają wymagania odnośnie uzyskanego efektu końcowego.
Spawanie i zgrzewanie
Spawanie i zgrzewanie są metodami często wykorzystywanymi w przemyśle. Ich zaletą jest to, że pozwalają na szybkie i przede wszystkim trwałe łączenie materiałów ze sobą. W przypadkach takich jak na przykład produkcji maszyn czy elementów ze stali lub podobnych materiałów właściwie wykonane połączenia są podstawą. W zależności od oczekiwanego efektu końcowego stosuje się różnorodne metody łączenia, jak chodzi o ich wykonywanie. To zaś pociąga za sobą konieczność stosowania różnych stopów jako materiałów na elektrody wykorzystywane do zgrzewania. Oczywiście ważne jest to, jakie materiały mają być ze sobą trwale połączone.
Miedź i jej zastosowanie w przemyśle
Miedź zalicza się do tych materiałów, które mają bardzo szeroki zakres zastosowania. Jej zaletą jest przede wszystkim to, że bez problemu można ją łączyć z innymi, tworząc trwałe i odporne na wiele czynników połączenia. Miedź jako metal charakteryzuje się przede wszystkim odpornością na warunki pogodowe i dobrym przewodnictwem cieplnym. Ponadto jest materiałem bardzo plastycznym, co ułatwia jej wykorzystywanie w przemyśle. Jednak czysty metal nie jest bardzo odporna, dlatego dodaje się do niej inne składniki, tworząc znacznie bardziej wytrzymałe stopy miedzi. Miedź stopowa jest wówczas, jeśli w stopie znajduje się nie więcej niż 3 procent dodanych innych materiałów. Wykorzystywana jest bardzo często także jako materiał na elektrody do zgrzewarek. Zastosowanie miedzi w elektrodach sprawia, że wykonane przy ich zastosowaniu połączenia są trwałe i odporne na korozję jak również działanie warunków atmosferycznych.
Elektrody specjalnego przeznaczenia
Do wykonywania mocniejszych i bardziej odpornych elektrod stosuje się materiały, które zapewniają połączenie o oczekiwanej wytrzymałości. CNB spec to rodzaj spieku wolframowego, który stosowany jest do wykonywania wysokiej jakości elektrod. Wybór odpowiednich elektrod do wykonywania konkretnych połączeń uzależniony jest od materiałów, które będą łączone jak również często o ich wielkości. Tak samo wielkość elektrod powinna być odpowiednio dobrana, aby dawały możliwość stworzenia połączenia właściwej wielkości. Bywa, że do wykonywania jednego połączenia materiałów stosuje się różne elektrody, co pozwala uzyskać spodziewany efekt.
Odpowiednie dobranie elektrod i tego z jakich materiałów są wykonywane ma duże znaczenie w przemyśle. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wykonywanie elektrod na indywidualne zamówienie, wówczas są one produkowane ze wskazanych stopów, aby osiągnęły dzięki temu odpowiednie właściwości.